קמחא דפסחא 2024 תשפ"ד

מהי מצוות קמחא דפסחא?

קמחא דפסחא (קמח לפסח) או בשם מעות חיטים הוא מנהג לפיו נהגו לאסוף כסף עבור אפיית מצות לעניים בחג הפסח. המנהג כיום הוא לתת קמחא דפסחא לקראת חג הפסח באמצעות חלוקת מצרכי מזון כשרים לפסח או מגבית כסף בכדי שלעניים תהיה האפשרות לערוך את חג הפסח כראוי. קבעו בדורות האחרונים שזה חיוב על כל אחד לשמח עניים לכבוד החג בנתינת צרכי החג בהרחבה ובדרך של כבוד. ניתן להשתמש בכספי מעשר כספים עבור קיום המצווה ותרומה קמחא דפסחא. 

בתקופת הפסח ישנה התעוררות רבה בקרב הציבור לתרום לנזקקים.

"מנהג פשוט בכל ישראל שכל קהל וקהל משימים מס על בני עירם לצורך חיטים לפסח לקנותם ולחלקם לעניין עירן, וכל מי שדר בעיר י"ב חודש נעשה כבני העיר וחייב ליתן מס עמהם לזה."

המטרה העיקרית של מצוות קמחא דפסחא היא לשמח את העניים בחג ולאפשר להם לערוך שולחן חג חגיגי עם מצרכי מזון בסיסיים. כיום חיות בישראל מתחת לקו העוני ואין באפשרותם לקיים את סעודת החג כראוי.

על כן טוב לב קופת הצדקה המרכזית פונה לציבור להיות לעזר עבור משפחות קשות יום
לתת מענה ולשמחם.

חשוב להבין, שמשפחות רבות בישראל נמצאות מתחת לקו העוני ואינן יכולות לאפשר לעצמן שולחן חג פסח חגיגי עם מצרכי מזון בסיסיים, ובימים אלו הצרכים מרובים מעבר לשאר ימות השנה לכן 'טוב לב – קופת הצדקה המרכזית' מגבירה מאמץ לחלוקת קמחא דפסחא בחבילות מזון לכלל הנצרכים.

חבילות המזון לפסח שמחולקות לנזקקים כוללות: עופות, יין, מצות, פירות, ירקות, מוצרי מזון וחומרי ניקוי מוצרי צריכה.

להיות חלק בנתינה הגדולה

גולת הכותרת של החלוקה הגדולה מתאפיינת בחלוקת חבילות מזון מכובדות במיוחד לחג הפסח בכדי שתהא באפשרות כולם ליישב מסובין בליל הסדר עם ביטחון תזונתי לכל ימי החג. בימים אלו לב העם פתוח לרווחה, העם רוצה להיות חלק ושותף בנתינה הגדולה ולדעת שיעמדו לזכותו עוד משפחות שמחים בחג.

כיצד מקיימים את מצוות קמחא דפסחא ?

ניתן לקיים את מצוות קמחא דפסחא באמצעות תרומות באופן אנונימי למשפחות הנזקקות. באמצעות התרומה, המשפחות יקבלו סלי מזון שיאפשרו להן לקיים את חג הפסח בכבוד. 

משפחות נזקקות רבות מתקשות לשאת בהוצאות השוטפות במיוחד בתקופת החגים. חג הפסח הוא חג החירות ולכן עלינו לעשות כל שביכולתנו בכדי לסייע לנזקקים לעבור את החג באמצעות קמחא דפסחא.

בבוא חג הפסח מגבירים בעמותה את הפעילות לחלוקת 'קמחא דפסחא' ל1500 משפחות

במקביל ל'קמחא דפסחא', בעמותה עורכים 'ליל הסדר מרכזי' לגלמודים, חד הוריות, ולמשפחות אלו שאין להם איפה לשבת בליל הסדר כבני חורין, ליל הסדר נערך 'בבית התמחוי' ברחוב ספיר 2 ונהנים מסעודת חג כיד המלך,

עזרת הציבור נותנת לטוב-לב את הכוח לתת מענה למשפחות רבות ועל כך אנו מודים לכם, התורמים.

בידך להיות שותפים במצוות 'קמחא דפסחא וסעודת ליל הסדר, חייגו 2613* או לחצו על הכפתור מטה

קמחא דפסחא

קמחא דפסחא בסיכום:

הפעילות
חלוקה כוללת של חבילות מזון לכלל הנצרכים

מה בחלוקה?
עופות, יין, מצות, ירקות, מוצרי מזון, חומרי ניקוי ועוד…

המתנדבים
תלמידי בתי ספר תיכוניים, חיילים ואנשים טובים המתנדבים לארוז ולחלק את החבילות ביום החלוקה

הזמן המיוחד
בימים אלו לב העם פתוח לרווחה ורוצה להיות חלק ושותף בנתינה הגדולה

המשפחות
כ-1500 משפחות נצרכות, מקבלות את הסל המורחב לפסח.

תמונות מקמחא דפסחא

פעילויות נוספות